5 najważniejszych wiadomości z rynków finansowych, poniedziałek

2021
09 / 11
09 : 05
Comments
0

5 najważniejszych wiadomości z rynków finansowych, poniedziałek 5 najważniejszych wiadomości z rynków finansowych, poniedziałek

Swiss Franc Market trends

5 najważniejszych wiadomości, z rynków finansowych, o których powinien wiedzieć każdy inwestor dziś – poniedziałek, 13 sierpnia:

  1. Pogłębia się kryzys tureckiej liry

Turecka lira, która w piątek zanurkowała blisko 16%, dziś także kontynuuje obniżenie, rejestrując kolejne historyczne minimum.

W ciągu nocy, turecka waluta spadła aż o 10%, odnotowując minimum o wartości 7,1326 w stosunku do dolara amerykańskiego, zanim oddała cześć strat, kształtując się na poziomie 6,8657, co wciąż stanowi obniżenie o 7,3% ( ).

Lira zyskała niewielkie wsparcie po tym, jak bank centralny Turcji zobowiązał się do zapewnienia płynności i ograniczenia rezerw obowiązkowych dla tureckich banków. Ruch ten uwolni 10 mld lir, 6 mld USD i równowartość 3 mld USD przechowywanych w złocie, jak poinformował bank.

Oświadczenie banku centralnego pojawiło się po tym, jak krajowy minister finansów - Berat Albayrak - który jest jednocześnie zięciem prezydenta Tayyipa Erdogana - powiedział, że Turcja rozpocznie wdrażanie planu działań gospodarczych, aby złagodzić obawy inwestorów, bez podania jednak jego szczegółów.

W tym roku, turecka lira straciła już prawie 50% swojej wartości, w dużej mierze z powodu narastających obaw o rosnącą kontrolę prezydenta Tayyipa Erdogana w zakresie gospodarki, jego wielokrotne apele o niższe stopy procentowe w obliczu wysokiej inflacji i pogarszających się stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

  1. Obawy o efekt domina uderzają w rynki wschodzące

Także inne waluty rynków wschodzących odnotowywały spadki, podczas gdy kryzys ekonomiczny Turcji nasilił się, a wraz z nim umacniały się obawy o jego rozprzestrzenienie na pozostałe części globu.

południowoafrykański traci o 3% w stosunku do dolara, kształtując się na 14,4691. Wcześniej w trakcie sesji spadając aż o 10% do najniższego poziomu od dwóch lat, o wartości 15,4645.

Rosyjski obniżył się do najniższego poziomu od połowy kwietnia 2016 roku, wobec wyższego kursu dolara, spadku cen ropy naftowej i obaw o wpływ nowych amerykańskich sankcji.

Rupia indyjska zarejestrowała rekordowo niski pułap w stosunku do waluty amerykańskiej, przy czym kurs pary kształtuje się na 69,813.

Także i odczuły zawirowania rynkowe.

  1. Dolar amerykański na poziomie 13-miesięcznego maksimum

Dolar amerykański odnotował poziom 13-miesięcznego maksimum, podczas gdy spadki tureckiej liry umacniały popyt na bezpieczne przystanie.

, który stanowi o sile papierowej waluty USA względem koszyka sześciu głównych walut, kształtuje się na 96,30, po tym, jak wcześniej zarejestrował poziom 96,39, najwyższy od 27 czerwca 2017.

Również i szwajcarski były znacząco wspierane.

Z kolei, euro zanurkowało do najniższego poziomu od ponad roku, a para obniżyła się o 0,2% do pułapu 1,1388, po odnotowaniu wcześniej minimum na 1,1365.

Funt wahał się w pobliżu najniższego pułapu od czerwca 2017 roku, z kursem na 1,2760, pod presją silnego kursu dolara amerykańskiego i obaw o perspektywę Brexitu bez porozumienia.

  1. Globalne rynki na czerwono wobec zawirowań w Turcji

Globalne rynki kształtowały się na poziomie miesięcznych minimów, ponieważ kontynuacja spadków tureckiej liry skutecznie zmniejszyła apetyt na bardziej ryzykowne aktywa i umocniła popyt na bezpieczne przystanie.

Rynki azjatyckie na czerwono, gdzie wszystkie sektory odnotowały gwałtowne spadki, po tym, jak piątkowe obniżenia cen tureckich aktywów przeniosły się również do Azji.

Japoński indeks zakończył sesję stratą o około 2%, największą w regionie, przy czym jen zyskał o 0,5% w stosunku do pozostałych głównych walut.

Kilka rynków wschodzących również rejestrowało obniżenia w wyniku tych zawirowań, a największe z nich w i , odpowiednio o 3,6% i 2,2%.

Ponury nastrój przeniósł się również na terytorium Europy, gdzie banki powodowały, że główne giełdy regionu kształtowały się na poziomie 3-tygodniowych minimów.

Amerykańskie kontrakty terminowe wskazywały na spadkowe rozpoczęcie tygodnia na Wall Street.

Do godziny 11:45, kontrakty terminowe na indeks wskazują na spadek o 85 pkt. (0,4%), kontrakty terminowe na indeks tracą 9 pkt. (0,3%), podczas gdy na obniżyły się o 27 pkt. (0,4%).

  1. Złoto na poziomie 17-miesięcznego minimum

Na rynkach towarowych, ceny złota były niższe, przy czym ceny spot kształtują się na najniższym poziomie od 17 miesięcy, ponieważ obawy wokół kryzysu w Turcji spowodowały, że inwestorzy zwrócili się w kierunku dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i japońskiego jena.

obniżyło się 8,50 USD (0,7%), do poziomu 1,203,40 USD, niedaleko minimum sesji na 1,202,98 USD, najniżej od marca 2017 roku.

Silniejszy dolar powoduje, że wyceniany w nich metal staje się droższy dla posiadaczy walut obcych.

  • Mark
  • Report
Conversation

Start a conversation, not a fire. Post with kindness.

0 Comments
Login

No Comments Yet

Be the first to share what you think!

TRENDINGMore

POPULAR

Popular posts More

Go Top